
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty ruchowe poświęcone plecom – Metodą Feldenkraisa.
– Jeśli bolą Cię plecy,
– Jeśli nie chcesz się garbić,
– Jeśli chcesz mieć plecy, które aktywnie noszą Cię,
… spróbuj ruchowych zajęć, które rozwijają inteligencję Twojego ciała.
Źródłową przyczyną bólów pleców i kręgosłupa jest utrzymywanie ich przez długi czas w jednej, niezmiennej pozycji np. siedząc za biurkiem, przed komputerem lub za kierownicą samochodu. Dlatego też, mechaniczne ćwiczenia polegające na powtarzaniu jednego lub kilku ruchów nie zawsze pomagają. Nie czekając na ból, albo chcąc go zmniejszyć warto sięgnąć po bardziej inteligentną metodę. Metoda Feldenkraisa wprowadza różnorodność i uważność ruchu, często zainspirowanych ruchami dzieci np. przetaczanie. Tutaj liczy się „Jak coś robisz” bardziej niż „Ile robisz”. Wszystkie ruchy wykonywane są uważnie, łagodnie i powoli, aby poczuć jak same mięśnie pleców aktywują się i połączone są z innymi częściami ciała m.in. z przodem tułowia, z mięśniami brzucha. Na przykład, rozpoczniemy warsztaty od lekcji, w której ruch stopy i całej nogi rozluźnia i aktywuje mięśnie pleców. To zmienia sposób, w jakim poruszamy się i jak się nosimy.
Ruchy dostosowane są do indywidualnych możliwości. Zapraszamy więc wszystkich, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Wszystkie lekcje można potem wykonywać samodzielnie w domu.
Metoda Feldenkraisa została opracowana w XX wieku przez Moshe Feldenkraisa, dr fizyki i judokę. Jest wykorzystywana jako wspomaganie rozwoju dzieci i profilaktycznie dla dorosłych oraz w terapii ruchowej osób ze specjalnymi potrzebami. Nauka przebiega poprzez doświadczenie, rozwijanie świadomości ciała, uważne próbowanie i eksperymentowanie. Traktuje o kształtowaniu i zmienianiu nawyków ruchowych. W rezultacie pomaga lepiej poczuć się ze sobą, spokojniej reagować i skuteczniej rozluźniać się.
Prowadzący – Paweł Wójtowicz, certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa z Krakowa. Ukończył 4-letni kurs nauczycielski w Anglii. Od kilku lat regularnie prowadzi warsztaty dla dorosłych i pracuje z dziećmi, przede wszystkim z dziećmi ze specjalnymi potrzebami w Polsce i na Ukrainie.
Plan warsztatów.
Sobota:
10.00 – 11.00 lekcja 1 o ruchu w stawie skokowym i rotacji w biodrze, jak one aktywują na mięśnie pleców. Najpierw praca na jednej stronie, aby poczuć różnicę między prawą i lewą.
11.15 – 12.30 lekcja 2 o poruszaniu głową, poczuciu środkowej (piersiowej) części kręgosłupa, do której zazwyczaj „ciężko” się dostać
13.15 – 14.45 lekcja 3 – praca w parach – jak łatwo pomóc drugiej osobie poczuć swoje plecy i przynieść jej ulgę, praca z oddechem
15.00 – 16.00 lekcja 4 o unoszeniu głowy leżąc na brzuchu m.in. z pomocą stóp.
Niedziela
9.00 – 10.00 lekcja 5 o połączeniu ramion z tułowiem, jak dokładniej poczuć swoje łopatki i miejsce między nimi
10.15 – 11.30 lekcja 6 – podstawowa lekcja o rotacji miednicy, żeber i obręczy barkowej, po której skorupa klatki piersiowej zmienia się w ruchomy szereg par żeber
Przerwa na kawę
12.15 – 13.45 praca w parach 7 – kontynuujemy eksplorację kręgosłupa i jego ruchu przy oddechu
14.00 – 15.00 lekcja 8 – pogłębianie relacji ramion z tułowiem i jak one poruszają nogami – przejście do pełzania
Wszystkie 8 części razem połączone przynoszą niesamowity skumulowany efekt. Wszystkie lekcje są z nauczycielskiego kursu Metody Feldenkraisa i zainspirowane są ruchami niemowlęcymi. Można potem je wykonywać samodzielnie w domu.
Prowadzący: Metoda Feldenkraisa – Paweł Wójtowicz
Więcej informacji o Metodzie i prowadzącym można znaleźć na stronach:
– https://www.facebook.com/
– http://pawelwojtowicz.pl/
– https://
Miejsce: Zielona Góra, Centrum Bliskości, ul. Sowińskiego 4a/2
Opłata: 240 zł (przy dokonaniu przedpłaty na konto do dn. 17.11.2017 – 210 zł). W dniu rozpoczęcia warsztatu w miarę dostępnych miejsc 290 zł.
Rejestracja: przez formularz na stronie www.centrumbliskosci.pl
Minimalna wielkość grupy 10 osób, maksymalna 16 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą zaliczki. Rejestrację prowadzimy do 29.11 lub do zajęcia wszystkich miejsc.
Szczegółowe informacje na temat zajęć u prowadzącego: pawel.wojtowicz@poczta.fm lub +48 600 603 155
Na życzenie wystawiamy zaświadczenie o odbytym szkoleniu.