Zdrowe 9 miesięcy

Zajęcia dla kobiet w ciąży z elementami jogi. Zaprasza Małgorzata Stysińska.

Okres oczekiwania na dziecko, to szczególny czas. Pod wieloma względami. W ciele kobiety zachodzi wiele zmian, często trudnych do zaakceptowania a i nierzadko uciążliwych. Reakcją na zmiany i niedogodności może być opór przed aktywnością fizyczną i ruchem. Dodatkowo dochodzi lęk o bezpieczeństwo dziecka. Wybór zajęć specjalnie dedykowanych kobietom w ciąży – jogi z brzuszkiem – pozwoli Wam rozruszać się, przygotować do świadomego porodu, bez obaw o maluszka rosnącego w brzuchu.

Praktyka jogi w ciąży polega na wykonywaniu asan – statycznych pozycji ciała, w określonych sekwencjach i w ściśle sprecyzowany sposób. Dzięki temu szczególnemu sposobowi ćwiczeń– z pozoru banalne ułożenia ciała zaczynają działać w dobroczynny sposób, nie stwarzając jednocześnie ryzyka, które może wiązać się z dynamicznym ruchem.

Dla pań w ciąży ten dobroczynny wpływ nie oznacza jedynie zadbania o sylwetkę, czy nawet przygotowania do porodu kluczowych w tej sytuacji partii ciała. Oznacza on również ulgę w prawie wszystkich dolegliwościach wiążących się ze zmianami hormonalnymi oraz wzrostem dziecka w łonie matki.

Co daje praktyka jogi z ciąży?

W pierwszym trymestrze praktyka jogi wpływa wyciszająco na system nerwowy wzburzony zmieniającym się poziomem hormonów.

W drugim trymestrze asany przynoszą ulgę w efektach związanych z obrzękami nóg, odciążą plecy, zwłaszcza lędźwiowy odcinek kręgosłupa, usprawniają trawienie i poprawiają przemianę materii.

Trzeci trymestr to często dodatkowe kłopoty. Wzrost ciężaru ciała oraz zmiana punktu ciężkości może powodować intensywniejsze bóle pleców. Nacisk powiększającej się macicy na przeponę utrudnia oddychanie. Nacisk na żołądek często powoduje uciążliwą zgagę. Pojawia się również narastające zmęczenie.

Wszystkim tym niedogodnościom łatwiej stawić czoła odpowiednio praktykując asany – najlepiej pod okiem trenera, doświadczonego w prowadzeniu grup dla kobiet w ciąży.

Nigdy nie uczestniczyłaś w zajęciach jogi?

Nie szkodzi, ale poczekaj do II trymestru.

Wykonywanie asan odradza się w pierwszym trymestrze ciąży (do 14 tygodnia), czyli w czasie podwyższonego ryzyka poronienia. Nie dotyczy to kobiet posiadających doświadczenie w praktyce jogi.

Jeśli chcesz praktykę rozpocząć w ostatnim trymestrze – powinna to być przede wszystkim pozycje relaksowe i podparte.

Nauczyciel jogi dopasuje aktywność etapy ciąży i do Twoich możliwości.

Na zajęciach zwracamy uwagę na prawidłową postawę kobiety w ciąży, ćwiczymy też mięśnie dna miednicy. Wykorzystujemy przybory w tym piłki gimnastyczne.

Zajęcia we wtorki i czwartki o godz. 10:45.

 

Prowadzi Małgorzata Stysinska, nauczycielka z wieloletnią praktyką w prowadzeniu grup dla kobiet w ciąży w szkole Jogomania,

 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz: centrumbliskosci@gmail.com lub zadzwoń: Małgosia 603 77 41 33.

 

Udostępnij w mediach społecznościowych!