
Joga z Małgorzatą Stysińską.
Jogi w żadnym wypadku nie należy nazywać gimnastyką, nawet specjalną. Jest to rozwijana przez lata nauka o życiu, której celem jest poprawa funkcjonowania ciała, umysłu i duszy. Joga oddziałuje na człowieka holistycznie, obejmując zarówno sferę cielesną (ciało), jak i mentalną (umysł oraz duszę). Regularne treningi jogi szybko przynoszą efekty.
Jakie efekty przynosi praktykowanie jogi?
– mięśnie całego organizmu stają się mocniejsze – dzięki temu ciało staje się stabilniejsze i sprawniejsze
– ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie
– poprawia się nasza postawa
– pobudzając przemianę materii zapobiegamy otyłości
– pozycje jogi pozwalają na masaż organów wewnętrznych i usprawnienie ich pracy
– praktyka jogi skutkuje lepszą świadomością własnego ciała
– poprawia się funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego – lepsze dotlenie organizmu to lepsza koncentracja, sprawność intelektualna, mniejsza podatność na zmęczenie
– joga jest doskonałym środkiem antystresowym
Masz problem z kręgosłupem? Joga jest również dla Ciebie!
Rehabilitanci polecają jogę osobom ze schorzeniami kręgosłupa. Joga może działać terapeutycznie przez wzmacnianie i uelastycznianie odpowiednich grup mięśniowych. Odpowiednio dobrane asany korygują sylwetkę i łagodzą bóle pleców.
A co to są asany?
To pozycje w jodze. Wzmacniają mięśnie i uelastyczniają stawy. Przyśpieszają przemianę materii i przepływ płynów ustrojowych. Poprawiają ukrwienie i oczyszczają organizm. Podstawowe asany to pozycje stojące, które mają działanie rozgrzewające, nadają ciału elastyczność, wzmacniają głównie dół ciała. Ważne są również pozycje siedzące, które odblokowują biodra, pachwiny, kolana i nadają im elastyczność. Osobną grupę stanowią asany odwrócone, które korzystnie działają na system nerwowy, poprawiają funkcje układu wydzielania wewnętrznego. Wygięcia do tyłu – wprawdzie na początku trudne, doskonale „odżywiają” kręgosłup.
Joga jest szczególnie korzystna dla kobiet, ponieważ część asan pobudza do pracy żeńskie gruczoły wydzielania wewnętrznego i pozwala harmonizować gospodarkę hormonalną. Ćwiczenia osłabiają dolegliwości cyklu miesięcznego, np. skurcze w podbrzuszu czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także łagodzą objawy menopauzy, np. uderzenia gorąca, kołatanie serca, zaburzenia snu, obniżenie libido.
I tak można by pisać i pisać… ale po co? Jak lepiej sprawdzić! Zapoznajcie się z grafikiem i zapisujcie się na jogę.
Kontakt: centrumbliskosci@gmail.com, Małgosia 603 77 41 33.