Joga (dla początkujących i praktykujących)

Joga z Małgorzatą Stysińską.

Jogi w żadnym wypadku nie należy nazywać gimnastyką, nawet specjalną. Jest to rozwijana przez lata nauka o życiu, której celem jest poprawa funkcjonowania ciała, umysłu i duszy. Joga oddziałuje na człowieka holistycznie, obejmując zarówno sferę cielesną (ciało), jak i mentalną (umysł oraz duszę). Regularne treningi jogi szybko przynoszą efekty.

Jakie efekty przynosi praktykowanie jogi?

– mięśnie całego organizmu stają się mocniejsze – dzięki temu ciało staje się stabilniejsze i sprawniejsze

– ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie

– poprawia się nasza postawa

– pobudzając przemianę materii zapobiegamy otyłości

– pozycje jogi pozwalają na masaż organów wewnętrznych i usprawnienie ich pracy

– praktyka jogi skutkuje lepszą świadomością własnego ciała

– poprawia się funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego – lepsze dotlenie organizmu to lepsza koncentracja, sprawność intelektualna, mniejsza podatność na zmęczenie

– joga jest doskonałym środkiem antystresowym

 

Masz problem z kręgosłupem? Joga jest również dla Ciebie!

Rehabilitanci polecają jogę osobom ze schorzeniami kręgosłupa. Joga może działać terapeutycznie przez wzmacnianie i uelastycznianie odpowiednich grup mięśniowych. Odpowiednio dobrane asany korygują sylwetkę i łagodzą bóle pleców.

 

A co to są asany?

To pozycje w jodze. Wzmacniają mięśnie i uelastyczniają stawy. Przyśpieszają przemianę materii i przepływ płynów ustrojowych. Poprawiają ukrwienie i oczyszczają organizm.  Podstawowe asany to pozycje stojące, które mają działanie rozgrzewające, nadają ciału elastyczność, wzmacniają głównie dół ciała. Ważne są również pozycje siedzące, które odblokowują biodra, pachwiny, kolana i nadają im elastyczność. Osobną grupę stanowią asany odwrócone, które korzystnie działają na system nerwowy, poprawiają funkcje układu wydzielania wewnętrznego. Wygięcia do tyłu – wprawdzie na początku trudne, doskonale „odżywiają” kręgosłup.

Joga jest szczególnie korzystna dla kobiet, ponieważ część asan pobudza do pracy żeńskie gruczoły wydzielania wewnętrznego i pozwala harmonizować gospodarkę hormonalną. Ćwiczenia osłabiają dolegliwości cyklu miesięcznego, np. skurcze w podbrzuszu czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także łagodzą objawy menopauzy, np. uderzenia gorąca, kołatanie serca, zaburzenia snu, obniżenie libido.

I tak można by pisać i pisać… ale po co? Jak lepiej sprawdzić! Zapoznajcie się z grafikiem i zapisujcie się na jogę.

 

Kontakt: centrumbliskosci@gmail.com, Małgosia 603 77 41 33.

Udostępnij w mediach społecznościowych!