Trzy kwadranse bliskości to zajęcia wspomagające rozwój dzieci w wieku od półtora do trzech lat. Dzieci w zajęciach uczestniczą razem ze swoimi rodzicami.

Zajęcia mają swój rytm i opierają się na kilku aktywnościach.

Zaczynamy od powitania piosenką i tańcem, później są ćwiczenia z ruchu rozwijającego wg metody W. Sherborne. Brzmi to dość poważnie, ale zupełnie niepoważnie wygląda, bo podczas tych ćwiczeń dorośli i dzieci zamieniają się np. w koty, chodzą na czworakach a dzieci wdrapują się na plecy tacie lub mamie czy turlają się po podłodze udając naleśniki. Następną aktywnością są różnego rodzaju zabawy np. zabawa z kolorową chustą, która raz jest wielkim parasolem, pod którym chowamy się przed deszczem, a raz ogromnym morzem. Ponadto zabawy plastyczne – malowanie np. kaszą manną, proste zabawy logopedyczne – masażyki twarzy, dmuchanie na piórka, zabawy paluszkowe. Później znów śpiewamy i gramy na instrumentach. A na koniec „bujanie w obłokach” – kołyszemy dzieci w kocykach przy dźwiękach spokojnej muzyki.

Co daje udział w tych zajęciach?

Podczas zajęć dzieci zaspokajają wiele swoich potrzeb: potrzebę bliskości z rodzicem, potrzebę zabawy, ruchu, ekspresji emocjonalnej, bycia w grupie z innymi dziećmi. Ruch rozwijający pomaga dzieciom rozwijać świadomość własnego ciała i buduje u dziecka pewność, że ono może wykonać wiele rzeczy samodzielnie. Rodzic przez tę godzinę jest z dzieckiem w chwili obecnej „tu i teraz”. Bezwarunkowo obdarowuje dziecko swoją uważnością, podąża za jego potrzebami. To sprawia, że pogłębia się wieź między nim a dzieckiem. Rodzic otrzymuje relaks, odpoczynek dla samego siebie. Na zajęciach nie jest poważnie, ale wesoło i swobodnie. Zajęcia są bezpiecznym punktem odniesienia dla rodziców dzieci, które idą do przedszkola, ponieważ pomagają obniżyć poziom stresu u rodziców.

Godzinkę Bliskości prowadzi pedagog, uwielbiająca dzieci i uwielbiania przez dzieci Anna Walczak, we wtorki o 16:30.

Potrzebujesz więcej informacji?

Pisz centrumbliskości@gmail.com lub dzwoń Sylwia 507 77 19 78.

 

Udostępnij w mediach społecznościowych!